todos. architekci | Dom jednorodzinny 038_TWR
todos. architekci
Dom jednorodzinny 038_TWR

Dom jednorodzinny 038_TWR

Projekt wstrzymany
Data opracowania: 2021

Publikacje dotyczące projektu:
Archinea
WhiteMAD

Dom zaprojektowany został na malowniczej działce posiadającej prywatny staw. Obszar posiada wiele unikalnych walorów – jest bardzo zróżnicowany pod względem szaty roślinnej, terenów podmokłych, stawu jak i ukształtowania. Zlokalizowany jest również częściowo na skarpie o wysokości 6 metrów. Teren opadający w kierunku południowo-zachodnim otwiera się widokowo na staw, jak również las w dalszej perspektywie.
Ze względu na różnice poziomów wód względem pór roku dom został ulokowany w najwyższej części skarpy i wkomponowany pomiędzy istniejące drzewa. W odpowiedzi na tak unikalną działkę zaprojektowana została parterowa bryła, która w żaden sposób nie konkuruje z istniejącą zielenią – bryła budynku ma wtapiać się w otoczenie i szanować je, a nie konkurować nad nim.

Dom został podzielony na trzy strefy – strefę dzienną, strefę nocną, oraz strefę nocną-master. Część dzienna w postaci kuchni oraz jadalni z salonem została podwyższona względem reszty budynku wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu. Dom zachowuje jedną wysokość i przedmiotowa część została obniżona względem reszty pomieszczeń. Salon został uzupełniony o masywny świetlik pozwalający na podziwianie najbliższych koron drzew.  Wokoło budynku zaprojektowano tarasy, które pozwalają mieszkańcom przebywać wśród natury z każdej strony domu.

Materiały elewacyjne zostały dopasowane do kontekstu przyrody. Taras budynku posiada okładzinę w postaci antracytowych płyt włókno-cementowych, elewacje budynku zostały uzupełnione poprzez pionowe lamele drewniane, spieki kwarcowe w kolorach kamienia polnego.

Dobór materiałów elewacyjnych inspirowany był kolorami natury znajdującymi się na działce – dęby, buki, skały torfowe. Elewacje uzupełniają duże przeszklenia każdego z pomieszczeń, które otwierają wnętrz domu na niezwykłe widoki za oknami.

Dom jednorodzinny 038_TWR
Dom jednorodzinny 038_TWR
Dom jednorodzinny 038_TWR
Dom jednorodzinny 038_TWR
Dom jednorodzinny 038_TWR
Dom jednorodzinny 038_TWR