todos. architekci | Dom jednorodzinny 089_BYD
todos. architekci
Dom jednorodzinny 089_BYD

Dom jednorodzinny 089_BYD

Projekt w trakcie realizacji
Data opracowania: 2022 – 2023

Publikacje dotyczące projektu:
Archinea
ONET Styl Życia

Inwestorzy posiadają malowniczo położoną działkę nad ciekiem wodnym, otwierającą się na las. Podczas procesu projektowego zdecydowano się na podłużną, prostopadłościenną bryłę, która otwierać się będzie właśnie na ten las, natomiast od strony wejściowej będzie sprawiać wrażanie braku dostępności. Strefa wejściowa posiada również otwarte patio, w którym przewidziano miejsce na drzewo iglaste.

Piętrowa, podłużna bryła obiektu została ukształtowana tak aby tworzyła zadaszone podcienie nad głównym tarasem oraz wejściem do budynku. W środku zaprojektowano efektowny wysoki salon z dużymi przeszkleniami, które zostały wyeksponowane na stronę zachodnią oraz południową. Połacie okien pozwoliły na przenikanie się przestrzeni wewnętrznej i ogrodu przy jednoczesnej kontroli dopływu promieni słonecznych, dzięki odpowiednio zaprojektowanym podcieniom. Dzięki takiemu umieszczeniu okien promienie słoneczne wpadają do salonu oraz towarzyszących pomieszczeń bez ograniczeń podczas okresu zimowego, natomiast latem, kiedy jest ciepło, podcienie ograniczają bezpośredni dopływ promieni słonecznych chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem się powierzchni wewnątrz.

Budynek został utrzymany w minimalistycznej, powściągliwej w detalu formie. Jako materiały elewacyjne zdecydowano się na opalane drewno elewacyjne, spieki kwarcowe, oraz wysokiej klasy tynk i małej gramaturze ziarna. Materiały ten, ze względu na swój ponadczasowy charakter, pozwolił nadać prostej bryle budynku szlachetny i elegancki wygląd. Przełamaniem minimalistycznej bryły jest widoczna z zewnątrz spiralna klatka schodowa łącząca dwukondygnacyjny salon z częścią nocną domu zlokalizowanej na piętrze. Właśnie tam, od strony południowej zlokalizowano strefę master z dużą ilością przeszkleń, które pozwalają cieszyć się widokiem na las – również ze strefy salonu kąpielowego.

Dom jednorodzinny 089_BYD
Dom jednorodzinny 089_BYD
Dom jednorodzinny 089_BYD
Dom jednorodzinny 089_BYD
Dom jednorodzinny 089_BYD
Dom jednorodzinny 089_BYD
Dom jednorodzinny 089_BYD