todos. architekci | Dom jednorodzinny 093_WOJ
todos. architekci
Dom jednorodzinny 093_WOJ

Dom jednorodzinny 093_WOJ

Projekt w trakcie realizacji
Data opracowania: 2022 – 2023

Jednym z Inwestorów prezentowanego domu jednorodzinnego jest pasjonat motoryzacji, którego marzeniem było posiadanie wygodnego 4-stanowiskowego garażu wraz z podnośnikiem. Tak duża powierzchnia garażu wpłynęła na całość projektu ze względu na umiejętne ulokowanie tego pomieszczenia w „najmniej korzystnym miejscu” na działce. Kolejną wytyczną było zaprojektowanie domu w stylu minimalistycznym, który od zewnątrz miał przypominać fortecę nie do zdobycia, natomiast wewnątrz miał być ciepły i przytulny.

Parter domu przeznaczony został na strefę dzienną, wypoczynku oraz pracy. Funkcje te ulokowane zostały w miejscach najbardziej atrakcyjnych na działce pod względem widoku oraz doświetlenia. Parter budynku został również uplastyczniony o tarasy, które uwzględniają przyszłe drzewa jak również kadrują otwarcia widokowe w sposób zwiększający prywatność domowników.

Na piętrze budynku ulokowane zostały funkcje nocne domu. Każda z sypialni posiada wyjście na taras. Sypialnia master posiada widok na wschód pozwalając cieszyć się porannym słońcem. Dodatkowe pomieszczenia uzupełniające, takie jak garderoba lub pralnia, posiadają okna skierowane w kierunku północnym.
Elementem charakterystycznym domu jest masywna rama od strony południowej, otwierająca się na ogród – rozwiązanie to ma na celu zwiększenie poczucia intymności dla domowników, a masywne otwarcia mają nawiązywać do ogrodu zen i do harmonii, na przykład podczas wykonywania porannej yogi.
Elewacja domu w większości wykonana będzie ze spieków kwarcowych oraz płyt włókno-cementowych, uzupełnione tynkiem mineralnym o małej strukturze. Kolory to ciepłe szarości, które pozwalają wpisać dom w zalesione otoczenia bez względu na porę roku.

Dom jednorodzinny 093_WOJ
Dom jednorodzinny 093_WOJ
Dom jednorodzinny 093_WOJ
Dom jednorodzinny 093_WOJ
Dom jednorodzinny 093_WOJ